Home     Wstęp    Zegary słoneczne Warmii i Mazur     Zapomniane  olsztyńskie zabytki astronomiczne
             Dzieje zegarów na olsztyńskim Starym Ratuszu     Powojenne losy zegara ze Sztynortu     
O mnie

        
        Plemiona Prusów ludów należących do tej samej grupy językowej co Litwini i Łotysze,  zamieszkiwały ziemie obecnie  zwane Warmią i Mazurami od ok.VI - V w. pne. Przybyli  tu  ze środkowej Rusi, znad Dniepru i Wołgi. Ludy te tkwiące w podziale plemiennym — porównywalnym do sytuacji nieuformowanej Polski z czasów przed-Mieszkowych — nie stanowiły monolitu tak w sensie politycznym, jak i militarnym.  Prusowie  nie znali pisma  - wyjąwszy znaki magiczne cięte na korze lub gałęziach. Niewielu z nich, wykształconych na Zachodzie, potrafiło posługiwać się alfabetem. Nie pozostawili więc po sobie zapisów [1]. Wiedzę o nich zdobywamy  ze źródeł pisanych w średniowieczu przez kronikarzy zewnętrznych. Rolę podstawowego źródła powstałego w  drugiej połowie XIV w. pełni "Chronicon terrae Prussiae" krzyżackiego mnicha Piotra z Dusburga: 

"Prusowie nie znali pojęcia Boga. (...) A że nie poznali Boga, dlatego też, pozostając w błędzie, czcili każde stworzenie jak boga, a mianowicie słońce, księżyc i gwiazdy, pioruny, ptaki, zwierzęta czworonożne, a nawet także ropuchę. Za święte uważali gaje, pola i wody tak bardzo, iż nie odważali się w nich wycinać drzew ani uprawiać ziemi, ani łowić ryb."[2]

Prusowie budowali osady podobne do osady w Biskupinie, otoczone w celach obronnych wałami ziemnymi i wodą. Do naszych czasów dotrwały jedynie pozostałości budowli ziemnych otaczających pruskie grodziska. Zdjęcie poniżej przedstawia pozostałości po dawnym grodzisku na północny wschód od wsi Wormie  - od natangijskiej nazwy tej ziemi Wore -  otoczonym podwójnym wałem przedzielonym suchą fosą, od południa, wschodu i zachodu okalał je strumień i wysoka skarpa, na której zostało założone. 

 Podony los spotkał pozostałe osady (patrz strona http://www.pruthenia.strefa.pl/b8.html i być może z tego powodu pozostało po Prusach tak mało dowodów ich kultury materialnej.


Pozostałości po pruskim grodzisku w pobliżu wsi Wormie 

(zdjęcie ze strony http://www.pruthenia.strefa.pl/b8.html)

Prusowie czcili Słońce, Księżyc i gwiazdy, ale nie znali i nie budowali zegarów słonecznych. Prawdopodobnie, jak wiele ludów na niskim jeszcze poziomie rozwoju nie znali pojęcia czasu, który mijał dla nich, jak gdyby bez śladu. Później jednak  zapewne uświadomili  sobie upływ czasu (obserwując nieustanną zmianę dni i nocy oraz ciągłe zmiany pór roku) o czym świadczyć mogą słowa pruskie[3]. Ze słownika prusko-polskiego wynika, że używali słów wiążących się z upływem czasu do określania pory dnia. Ich "zegar" miał trzy godziny  (ankstāinai - rano , possideinai - południe i bītan - wieczór); brak jest natomiast słów świadczących o podziale nocy. Nie rozumiejąc istoty czasu,  żyli bez trudu w godzie z naturą obserwując zmiany, jakie dokoła zachodziły [4]. Nic więc dziwnego, żę zegary na tym poziomie rozwoju nie były im potrzebne.
Historia zegarów słonecznych, która na terenach Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu ropoczęła się przed trzema tysiącami lat,  na naszych terenach rozwięła się prawdopodobnie dopiero po roku 1225, kiedy ziemie te opanowali rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (Zakonu Krzyżackiego) poproszeni przez księcia Konrada Mazowieckiego o pomoc w pokonaniu pogańskich Prusów, którzy przeciwstawiali się chrystianizacji.   Ponieważ w owych czasach wszelkie pogańskie terytoria traktowano jako bezpańskie, cesarz niemiecki uważał siebie za własciciela tych ziem. Fryderyk II z dynastii Staufów powierzył Wielkiemu Mistrzowi Zakonu "własne panowanie" w krainie, którą miał sobie podporządkować, nawrócić i zagospodarować. (...). Pod koniec XIV wieku terytorialna ekspansja Państwa Zakonnego była największa i uważane było ono za najlepiej zarządzane państwo średniowiecza. [5]

Krzyżacy przynieśli niewątpliwie  ze sobą astronomiczną wiedzę Wschodu, która wyprzedzała wiedzę europejczyków o całe tysiąclecia. Stamtąd docierały do średniowiecznej Europy wszelkie nowinki astronomiczne. Krzyżacy zajęci krwawym podbojem tych ziem, nie byli w stanie  wiedzy astronomicznej wykorzystać. Zastanawiające bowiem jest, że zamki krzyżackie budowane w miarę opanowywania ziem Prusów nie posiadają, zachowanych do naszych czasów, zegarów słonecznych, ani śladów po nich.
      Przybywający na tereny Państwa Zakonnego osadnicy z Rzeszy, (a po II pokoju Toruńskim, gdy Polska odzyskała panowanie nad Warmią, częścią terytorium tego państwa) również z Polski, budowali kościoły, zamki i dwory. Część z tych budowli, jak i otaczających je parków posiadała zegary słoneczne. Zegary, na zamówienie tutejszego kleru oraz arystokracji a także szlachty polskiej i pruskiej  projektowali tutejsi ówcześni uczeni i księża (głównie jezuici, którzy posiadali największą wiedzę w tym zakresie).

Zegar słoneczny jest powierzchnią,
w ogólnym przypadku - dowolnego kształtu, z podziałką godzinną  i prętem (gnomonem), którego cień powstający gdy świeci słońce,  padając na tę powierzchnię  oznacza na niej upływ godzin.

Do znanych związanych z regionem twórców zegarów słonecznych należeli:


Rozmieszczenie znanych autorowi, w chwili powstawania tej witryny,  zegarów pokazuje poniższa mapka  i tabele:


           




Miejscowości, których nazwy zakreślono żółtym kolorem  posiadają zegary słoneczne, a szare kwadraciki obok nazw - ilość zegarów. Z mapy wynika, że nie została jeszcze spenetrowana południowa część województwa.

Zestawienie istniejących zegarów słonecznych

Miejscowość Pozycja Lokalizacja zegara
1 Bielica Pion. Sciana południowa domku prywatnego
2 Długobór Pion. Sciana południowo-zachodnia kościoła
3 Dobre Miasto Pion. Wewnętrzny dziedziniec bazyliki kolegiackiej, ściana południowo-wschodnia
4 Drogosze Poz. Park wokół pałacu Dönhoff'ów, obecnie własność prywatna
5 Gietrzwałd Pion. Ściana południowo-wschodnia bazyliki
6 Gietrzwałd Pion. Ściana południowo-zachodnia bazyliki
7 Głotowo Pion. Ściana wschodnia kościoła
8 Głotowo Pion. Ściana południowa kościoła
9 Głotowo Pion. Ściana zachodnia kościoła
10 Głotowo pion. Ściana północna kościoła
11 Ełk Poz. Trawnik przed Centrum Kształcenia Ekologicznego
12 Frombork Pion. Ściana południowa budynku kanonii na wzgórzu katedralnym
13 Frombork Pion. Ściana północna Wieży Radziejowskiego, dwa identyczne zegary
14 Frombork Pion. Ściana wschodnia Wieży Radziejowskiego (Dzwonnej), dwa identyczne zegary
15 Frombork Pion. Ściana południowa Wieży Radziejowskiego (Dzwonnej), dwa identyczne zegary
16 Frombork Pion. Ściana zachodnia Wieży Radziejowskiego (Dzwonnej), dwa identyczne zegary
17 Frombork Pion Kościół św. Mikołaja
18 Kłębowo Pion Ściana południowa kościoła
19 Krosno k. Ornety Pion. Ściana zachodnia kościoła
20 Lidzbark Warmiński Pion. Ściana południowa  dziedzińca zamku biskupów warmińskich
21 Lidzbark Warmiński Poz. Kamienny krąg, ul. Prosta (nad rzeką Łyną)
22 Olsztyn. ul. Sybiraków Poz. Przed III Liceum Ogólnokształcącym
23 Olszyn, Stary Rynek Pion Lewa strona ściany południowo-wschodniej Starego Ratusza
24 Olsztyn, Stary Rynek Pion. Prawa strona ściany południowo-zachodniej Starego Ratusza
25 Olsztyn, Stary Rynek Pion. Lewa strona ściany południowo-zachodniej Starego Ratusza
26 Olsztyn, Zamek kapituły warmińskiej Pion. Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika
27 Morąg, przed pałacem Dohn'ów Różne Zegar wielokrotny zawierający 13 różnych zegarów
28 Radziejewo Pion. Ściana południowo-wschodnia kościoła
29 Reszel, ul. Rynek Pion. Ściana południowo-zachodnia Ratusza miejskiego
30 Reszel ul. Podzamcze 14 Pion. Na południowej ścianie kamienicy
31 Rogiedle Pion. Ściana południowa kościoła
32 Rogiedle Pion. Ściana północna kościoła
33 Święta Lipka Pion. Ściana poudniowo-zachodnia bazyliki
34 Wozławki Pion. Ściana południowo-wschodnia kościoła
35 Wozławki Pion. Ściana południowa kościoła


Zegary przypuszczalnie istniejące w przeszłości


Miejscowość Pozycja Prawdopodobna lokalizacja i uwagi
1 Lubomino Pion. Ściana południowo-wschodnikościoła, zamalowana na biało prostokątna wnęka zegarowa
2 Olsztyn, ul. Zamkowa Pion. Ściana południowo-wschodnia prostokątnej podstawy wieży zamku kapituły warmińskiej, obecnie brak śladów zegara; jest jedynie wzmianka w dokumentach historycznych znajdujących się w Niemczech
3 Olsztyn, ul. Zamkowa Pion. Ściana północno-zachodnia prostokątnej podstawy wieży zamku kapituły warmińskiej, obecnie brak ślaów zegara; jest jedynie wzmianka w dokumentach historycznych znajdujących się w Niemczech
4 Olsztyn, ul. Staszica Pion. Ściana południowo-wschodnia bazyliki archikatedralnej. Sposób wykonania i usytuowanie okrągłej wnęki zegarowej skłoniły T. Przypkowskiego do stwierdzenia, że musiał w niej kiedyś znajdować się zegar słoneczny. Identyczna wnęka znajduje się w Płońsku na scianie kościoła wzniesionego roku 1410 jako wotum przez powracające spod Grunwaldu rycerstwo (ściślej przez krzyżackich jeńców wojennych). Znajdujący się we wnęce tego kościoła odtworzył w roku 1951 T. Przypkowski.
5 Orneta Pion. Wieża kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
6 Frombork lub Olsztyn Prawdopodobnie zegar przenośny Zaginiony zegar słoneczny Mikołaja Kopernika, 
7 Bartąg Pion. Prostokątne wnęki na wschodniej, południowej i zachodniej ścianach kościoła, w których mogły być zegary słoneczne.
8 Wopławki Poz. ogrodowy Podobno był widziany jeszcze 30-40 lat temu


       





_____________________________________
[1] Jerzy Necio - Rycerz Herkus Monte, wódz Natangów, wyd.internetowe http://jdrazkow.scholaris.pl/HM/herkus.htm,ze strony tej można pobrać książkę w formacie pdf,
[2] Piotr z Dusburga, Kronika ziemi pruskiej, Toruń 2004, s. 45.

[3] Ludwik Zajdler, Dzieje zegara, Wiedza Powszechna, Warszawa 1956
[4] Albert E. Waugh, Sundials their theory and construction, Dover Publications, Inc., New York 1973,
[5] Marion Gräfin Dönhoff,  'Uwagi o historii Prus Wschodnich'  (w książce Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garniec 'Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich', wyd. III, Studio Wydawnicze ARTA, Olsztyn 2001),
[6]  Tadeusz  Przypkowski, Astronomiczne zabytki Olsztyna, Rocznik Olsztyński, t. II, s. 168,  Muzeum Mazurskie w Olsztynie, 1959.




 do góry strony



Strona jest ciągle uzupełniana i poprawiana. Ostatnia zmiana 2.08.2008 r.