Home     Wstęp    Zegary słoneczne Warmii i Mazur     Zapomniane  olsztyńskie zabytki gnomoniczne
                Dzieje zegarów na olsztyńskim Starym Ratuszu     Powojenne losy zegara ze Sztynortu     OPiOA
      Moje zegary


Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne




W Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym miałem okazję przeprowadzić w ramach seminarium dla pracowników planetarium odczyt na temat znajdujących się na Warmii i Mazurach zegarach słonecznych. 



A poniżej  ekran z fragmentem strony interbetowej, na której zamieszczony był fragment planu seminariów w pierwszym półroczu 2007 r.:




We wrześniu 2007 r.  w ramach V Olsztyńskich Dni Nauki na odbywającym się na  Starym Rynku Pikniku Astronomicznym  miałem okazję  przeprowadzić kolejny odczyt oraz pokazać kilka modeli  różnych typów zegarów słonecznych.








Zegar słoneczny planowany jest również przed wejściem do olsztyńskiego Planetarium. Oto wstępnie przyjęty projekt tego zegara: zdjęcie  placu przed Planetarium zawiera "wklejony" komputerowo fragment zegara analematycznego z miasta Leoben, z środkowej Austrii (http://members.aon.at/sundials/bilder2_e.htm). Wykorzystany on został do chwilowej tylko wizualizacji próby umieszczenia na placu przed Planetarium zegara analematycznego. Ostateczna forma projektowanego zegara na pewno nie będzie kopią zegara z Leoben, o co zadba zarówno projektant zegara, jak i projektanci opracowujący jego wersję użytkową (montażową).





Obok Planetarium jest jeszcze dosyć miejsca, by usytuować tam wiele mniejszych zegarów różnych typów tworząc w ten sposób "ogródek  czasu", umowną przestrzeń zlokalizowaną wokół zegarów słonecznych, gdzie siedząc w słoneczne dni na ustawionych tam ławkach można będzie medytować upływ czasu, podobnie, jak w Poznaniu nad jeziorem Malta. . Ogródek mógłby być wykorzystany również przez młodzież szkolną uczestniczącą w różnego rodzaju zajęciach i prelekcjach w Planetarium.